Víte, jak a kdy používat tejpy?

ZD_baner_článek_Teipy4

Tejpování je pojem, se kterým se často můžeme setkat při sportu, rehabilitaci, nebo při častém namáhání svalů, šlach a vazů. Tejpování, neboli taping se provádí pomocí speciálních, lepivých pásků, které obvykle hrají nejrůznějšími barvami. Tyto pásky se aplikují na kůži v místě bolesti. Slouží jako opora a zároveň pozitivně působí na oběhový a nervový systém. Pomáhají při hojení vnějších jizev, léčbě otoků, zánětů, hematomů a dalších problémů.

Studie také prokázaly, že správně aplikované tejpy dokáží zmírnit průběh nebo dokonce předcházet migrénám, pomáhají při bolestech zubů nebo napomáhají uvolňovat dutiny při rýmě a nachlazení. Dále se také využívají při zánětu středního ucha.

Tejpovací pásky jsou vyráběny z bavlny (často z biobavlny) a antialergeního lepidla - akrylátového. Jsou navržené tak, aby byly silné a pružné jako kůže. Díky tomu je prakticky necítíme, ani nás neomezují v pohybu. Na těle vydrží přibližně 7 dní. Kvalitní tejpovací pásky by se měly dát zvětšit o 40 - 60 % své délky.

Rozdělení tejpů
Tejpy se dělí na dva základní tábory, na fixační tejpy a kineziotejpy.

Fixační tejpy jsou silné lepící náplasťové pásky, které nejsou pružné a slouží k pevné fixaci tkáně. Jsou velmi silné a pevné v tahu, ale dají se  snadno odtrhávat v podélném i příčném směru.

Návrh bez názvu (8)

Kineziotejpy pracují se svaly, a to tak, že je při správném směru a pohybu aktivují. Ty se pak lépe zapojují do pohybu a díky tomu lépe ochrání klouby. Tyto účinky se nejčastěji využívají u zpevnění hlezna kolene nebo ramene. Pokud by se tejp nalepil obráceným směrem, docházelo by k jeho uvolnění a došlo by tím k rychlejší regeneraci poraněného svalu nebo tkáně.

Návrh bez názvu (7)

Aplikace tejpovacích pásek
Tejpy si zvládne nalepit každý doma, je však potřeba vědět, jak správně postupovat. Při lepení je nejdůležitější směr a síla tahu. I malé odchylky mohou mít zcela jiné až opačné účinky.

Tejpy není dobré aplikovat těsně před sportovní aktivitou, nejen že by se tejp nestačil pořádně přilepit a přilnout k pokožce, ale také by se z důvodů pocení mohl rychleji začít odlepovat.

Barva nemá vliv na léčbu
Často si lidé myslí, že barvy tejpů se v něčem liší. Opak je ale pravdou, barvy mají pouze psychologický účinek. Každá barva v člověku vyvolává nějaký pocit, například modrá barva chladí, červená nebo růžová naopak hřejí. Barvy ovšem působí na každého jinak, ale jak se říká zdravá mysl, půl zdraví.

×

Splátková kalkulačka ESSOX