Vše, co potřebujete vědět před výběrem invalidního vozíku

ZD_baner_článek_Vše, co potřebujete vědět před výběrem invalidního vozíku3Jako každá pomůcka by měl být i invalidní vozík vybírán na základě specifických potřeb a vlastností uživatele. Invalidní vozík musí být pohodlný, bezpečný, snadno ovladatelný, musí být schopen překonávat překážky a rozdíly v úrovni a v neposlední řadě se musí lehce vejít do auta. 

Sedadlo musí poskytovat správnou oporu, optimální pohodlí a odpovídat tělesným rozměrům svého uživatele z hlediska hmotnosti a výšky.

Výčet specifických vlastností, které je třeba vzít v úvahu, než přistoupíte k výběru invalidního vozíku, by mohl pokračovat dál a dál, a právě proto, aby pomůcka plně vyhovovala potřebám svého příjemce, je nejlepší orientovat se v nabídce trhu.

Pojďme se tedy podívat, co je třeba zvážit před výběrem invalidního vozíku pro osoby s pohybovými obtížemi: 

1. Vlastní pohon nebo tranzit, nemusíte si vždy vybírat!

Invalidní vozíky se dělí především na samohybné, které jsou vybaveny velkými koly, jež umožňují, aby se osoba na nich sedící tlačila sama, a tranzitní, které jsou určeny výhradně pro asistovanou mobilitu s pomocí člena rodiny nebo pečovatele.

start1Je však vždy nutné se při nákupu takto rozhodovat?

Odpověď zní ne! Ačkoli jsou modely na trhu nabízeny alternativně jako vozíky pro přepravu nebo tranzitní, existují modely, které lze skutečně konfigurovat v obou režimech!

Tyto vozíky jsou vybaveny rychloupínáním velkého kola a lze je v několika jednoduchých krocích přeměnit na tranzitní vozík.

Možnost konfigurace invalidního vozíku s malými koly umožňuje, aby byl vozík menší, což usnadňuje například nakládání do auta nebo nastupování do výtahu.

 2. Robustnost nebo lehkost?

nextPečlivé posouzení hmotnosti a postavy uživatele invalidního vozíku je vždy nezbytným úvodním krokem při výběru.

Je důležité pečlivě zkontrolovat váhovou nosnost invalidního vozíku, který hodláme zakoupit, a vybrat model s šířkou a hloubkou sedadla odpovídající postavě příjemce. Není však samozřejmé, že "těžké" hmotnosti cestujícího musí odpovídat těžká hmotnost rámu invalidního vozíku. Dokonce i u superlehkých invalidních vozíků nebo lehkých invalidních vozíků lze najít řešení s velkou nosností, například s dvojitým příčníkem pro větší zpevnění rámu. 

travel

3. Zmenšené prostory nebo překládky

Kde se bude uživatel vozíku pohybovat? Bude nutné vozík často nakládat do auta? Nebo bude nutné jej denně používat k průjezdu úzkými dveřmi nebo k nástupu do výtahů?

Pokud je hlavním požadavkem malá plocha vozíku v době, kdy není používán a je složený, aby jej bylo možné naložit například do auta, je dobré se poohlédnout po řešení mobility, které zahrnuje možnost sklopení opěradla nebo odejmutí velkých kol s rychloupínáním.

Pokud naopak musí invalidní vozík při používání splňovat přísné požadavky na prostor, je dobré se poohlédnout po nezbytných, ale kompletních modelech, např. s koly umístěnými pod sedadlem, nebo po modelech pro přechodné použití, které jsou navrženy jako "cestovní" řešení a lze je složit pro pohodlnou přepravu pomocí madla.

 

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX