Jak vybrat správný postroj pro přesun imobilního pacienta?

ZD_baner_článek_Jak vybrat správný postroj2

Mezi nejcitlivější a nejsložitější aspekty každodenní péče o seniora nebo zdravotně postiženého člověka s omezenou mobilitou bezesporu patří pohyb a přesun. Ve většině případů to vyžaduje použití vaku v těžších případech v kombinaci se zvedákem nebo stojanem.

Volba správného řešení pro přesun imobilního pacienta by měla být vybrána po konzultaci se zdravotníkem. Zdravotní stav pacienta musí být posouzen s ohledem na jeho funkční schopnosti, zda dokáže sedět, jak drží hlavu a krk, jaký má stav pokožky, svalový tonus, váhu a výšku. Je také nutné brát v potaz oblasti těla, kde pacient cítí bolest.

Výběr postroje, zvedáku či stojanu

Postroj podporuje pacienta v jemných fázích pohybu a měl by být pro něj co nejpohodlnější. Postroje se liší jak v typu podpory, kterou lze rozšířit na různé části těla, ale také v polohování pacienta a materiálu, ze kterého je postroj vyroben.

Je nezbytné posoudit pro který typ přenosu se bude postroj využívat. Vaky se používají k přesunu z lůžka, a tedy z polohy na břiše, na invalidní vozík nebo k přenášení osoby z jedné polohy vsedě na druhou, či k přesunu na toaletu.

Postroje jsou navrženy tak, aby pečovateli co nejlépe pomáhali s přesunem pacienta. Mohou být vyrobeny z pevné prodyšné síťoviny, která je uzpůsobena namočení, nebo z kvalitní voděodolné látky. Vaky jsou v nejcitlivějších místech vystlány. Po celém obvodu jsou prošité, což zaručuje pevnost, odolnost a pohodlí. Na zadní straně postroje mohou být madla, která pomáhají při správném umístění a pohybu pacienta. Polohovací smyčky mají různé barvy na každém postroji, aby napomáhaly při připojení na zvedák. 

Standardní vaky

Standardní postroje lze použít ve všech běžných situacích zvedání pacienta a lze je bezpečně připevnit k mobilním zvedákům. Postroje s opěrkou hlavy jsou obecně vhodné pro přenášení pacienta z polohy vleže do sedu a z jedné polohy vsedě do druhé. Zatímco modely bez opěrky hlavy jsou vhodné pouze pro pacienty, kteří mají plnou kontrolu nad opěrou hlavy a potřebují pomoci pouze do jiné polohy v sedě.

Vaky Slipstex

Bezpečnostní vaky nabízejí podporu pro celé tělo a mají polykarbonátové podpěry a/nebo pásy pro zadržení. Jsou vyrobeny ze Sliptexu, tedy velmi odolné, prodyšné a voděodolné látky.

Toaletní vaky Strongtex

Tyto postroje se používají pro zvedání a přenášení pacienta pro potřeby osobní hygieny. Jsou vyrobeny z látky Strongtex, která je jak velice pevná, tak vysoce prodyšná a rychleschnoucí v případě kontaktu s vodou. Mají zesílenou a polstrovanou podporu v oblasti podpaží. K dispozici jsou ve verzi s opěrkou hlavy nebo bez ní.

Vaky pro osoby po amputaci Slipstex

Tyto postroje jsou navrženy speciálně pro osoby, kterým byla amputována jedna nebo obě dolní končetiny. Podporují trup a nohy, ale také umožňují nezávislou kontrolu nad krkem a hlavou pacienta. Pacient při přesunu zůstává ve vzpřímené poloze vsedě. Jsou vhodné pro přesun z jednoho sedu do druhého.

×

Splátková kalkulačka ESSOX