K čemu slouží hemostatika?

ZD_baner_článek_K čemu slouží hemostatika2

Hemostatika mají schopnost zastavovat akutní krvácení. Jedná se o široké spektrum látek, které ovlivňují krevní srážlivost na několika úrovních.

Mohou se používat lokálně např. ve formě prášku, který se nasype do otevřené rány. Jde o jednoduchý a především rychlý způsob zastavení krvácení, který je obzvláště účinný při ošetřování hlubokých a akutních zranění. Sraženina se vytvoří během několika minut po nasypání prášku do rány. Přebytečný prášek vytvoří gelovou hmotu, která chrání sraženinu.

Výhodou lokálních přípravků je velmi dobrá snášenlivost, snadná aplikace a minimum nežádoucích účinků. Kromě granulátu se pro lokální ošetření používají hemostatické obvazy a gázy, které jsou napuštěny látkami pro zástavu krvácení. Levnější jsou zpravidla hemostatické granuláty, které se pohybují kolem 650 Kč za 15g. U hemostatických gáz se cena odvíjí podle rozměrů, balení gázy 7,6 cm x 3 m vychází na 1 600 Kč.

Pro těžké případy při chronických onemocněních se aplikují celková hemostatika, která se podávají nitrožilně nebo v tabletách. Při požití se dostanou do krevního řečiště, kde snižují krvácivost účinkem na elementy krve, zodpovědné za krevní srážení, nebo naopak na elementy zodpovědné za omezení krevní srážlivosti. Celková hemostatika se používají i preventivně např. při porodech nebo náročných operacích.

×

Splátková kalkulačka ESSOX