Znáte všechny druhy berlí a holí?

Berle a hole

Berle a hole

Berle a hole usnadňují chůzi při snížené pohyblivosti, která je způsobena zdravotními problémy nebo úrazem. Typů holí a berlí je nepřeberné množství. Druhy se liší podle toho, jak moc velkou oporu pacient při nejisté chůzi vyžaduje.

K bezpečnému pohybu je kromě optimálního výběru vhodné berle nebo hole nutná úprava prostředí a volba trasy, kde se bude pacient pohybovat. V interiérech je důležité odstranit prahy a koberečky, použít vhodnou obuv a rozmístit nábytek tak, aby nepřekážel v pohybu, ale zároveň poskytl případnou oporu. Venku je důležité volit trasu s minimem přechodů s obrubníky, bez schodů a na které je dostatečná možnost odpočinku.

Vycházkové hole

Základní oporu nabízí nastavitelná vycházková hole. Elegantní jednoduché hole jsou dostupné v různých barvách a motivech. Nastavitelná délka hole se pohybuje od 60 cm do 110 cm. Průměr hole bývá kolem dvou centimetrů. Konec je osazen gumovým protiskluzovým zakončením. Aktivním seniorům, kteří nevyžadují permanentní podporu při chůzi, může přijít vhod skládací vycházková hůl, kterou mohou při cestování jednoduše složit a převézt. Cena vycházkových holí se odvíjí od materiálu hole a typu rukojeti. Cena hole z eloxovaného hliníku s dřevěnou nebo anatomickou rukojetí se pohybuje od 400 Kč do 700 Kč.

Francouzské berle

Pro pacienty s větší nestabilitou slouží francouzské berle, které mají anatomickou protiskluzovou rukojeť pro zajištění větší bezpečnosti. Jedná se o účinnou pomůcku při závažných onemocněních pohybového aparátu nebo poúrazových stavech. Stejně jako vycházkové hole jsou nastavitelné a vybaveny protiskluzovým zakončením. Na rukojeti je zepředu odrazka pro bezpečnější přecházení pacienta po silničních komunikacích za šera nebo v noci. Francouzské hole se prodávají v páru (2 ks). Pokud pacient nepotřebuje oporu obou holí zároveň, může při chůzi využít pouze jednu hůl. Cena se pohybuje kolem 1000 Kč.

Francouzské berle

Podpažní berle

Pro pacienty se zlomeninami dolních končetin se využívají podpažní berle. Vyměkčená podpažní opěrka a držadlo nabízí komfort pro delší přesun pacienta. U tohoto typu berlí bývá nastavitelná výška berle i držadla. Stejně jako francouzské berle se prodávají v páru (2 ks) a to od 1200 Kč.

Podpažní berlePodpažní berle_2

Bariatrické hole

Na rozdíl od předešlých typů bariatrická hůl je samostatně stojící, díky čemuž se pro ní pacient nemusí ohýbat. Je vhodná i pro lidi s nadváhou, jelikož má nosnost až do 220 kg, zatímco klasické hole jsou pouze do 100 kg. Základna má čtyři protiskluzové body. Hůl je vyrobena z kovu a má otevřenou stabilní rukojeť z PVC s polstrováním. Cena se pohybuje od 600 Kč do 1200 Kč.

Bariatrická berleBariatrická berle_1

Dětské hole a berle

Pro děti se sníženou mobilitou jsou k dispozici dětské varianty francouzských a podpažních berlí. Na rozdíl od variant pro dospělé jsou dostupné v mnoha barevných variacích a díky menším rozměrům jsou lehčí. Správný výběr hole se odvíjí od velikosti dítěte a nastavitelnosti výrobku.

×

Splátková kalkulačka ESSOX