Recenze na mobilní sprchovací systém Ruby

Banner v článku

Sprchový systém Ruby je mobilní a kompaktní hygienické zařízení, se kterým snadno poskytnete každodenní hygienu přímo na lůžku nepohyblivým pacientům, u nichž je z různých důvodů kontraindikován přesun do koupelny. Systém obsahuje zásobník vody s ohřevem, sprchu, odsávání použité vody a speciální nepromokavé prostěradlo.

Tento mobilní, sprchovací systém jsme zapůjčili od 16. do 19. září 2021 Domovu pro seniory Máj České Budějovice, který se v té době staral o ženu s kontrakturami obou dolních končetin, a o muže zcela imobilního a zároveň obézního. Před zapůjčením sprchového systému jsme personál důkladně proškolili. A jaká byl reakce zdravotních sestřiček na systém Ruby?

"S Mobilním sprchovacím systémem Ruby se nám pracovalo velmi dobře. S pomůckou se dobře manipuluje, má otočná všechna kolečka. I na našich malých pokojích jsme se dobře vytočili, což nelze o vakovém zvedáku nebo o sprchovacím lůžku říct. Oba klienti si koupel na lůžku velmi užívali. Žena s kontrakturami těžko snáší vysazování na sprchovací židličku, sed je jí nepříjemný, vakový zvedák u ní nelze dobře použít. Muži je nepříjemný transport ve vakovém zvedáku, sice pak vydrží sedět, ale vzhledem k obezitě pak není možné jej dobře vymýt. Ve sprchovacím lůžku jej není možné dobře otáčet na boky – úzké lůžko," uvedla staniční sestra Pavlína Nováková. 

Mezi pozitiva dům pro seniory řadí:

  • komfort pro klienta – odpadá náročnější manipulace do vakového zvedáku a na sprchovací lůžko
  • mytí hlavy na lůžku je s Ruby snadné, v porovnání s klasickou koupelí na lůžku
  • koupel je celkově rychlejší a kvalitnější, než klasická koupel na lůžku
  • klient je rychleji v suchu a teple, než při koupeli na sprchovacím lůžku
  • snadná manipulace s pomůckou – otočná všechna kolečka, tichá při převozu
  • po zaškolení personálu snadná obsluha
  • lze jej použít i v malých prostorech
  • objem nádržky na vodu bohatě vystačí na celou koupel

"Pomůcka by se nám velmi líbila, jistě by bylo vhodné, mít alespoň jednu na zařízení a popřípadě se domlouvat na přesunech pomůcky na různá oddělení, dle aktuální potřeby. V případě paliativních klientů s bolestmi ji považuji za téměř potřebnou," dodává Nováková.